دوره 6، شماره 1 - ( 1402 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 134-120 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Najafi Mojtahedi M, Hamzeh F, Akhbari M. Investigating the Impact of Social Networks on Users' Political Demands (Study Comparing the Telegram and Instagram Networks). pos 2023; 6 (1) :120-134
URL: http://psp.modares.ac.ir/article-42-68984-fa.html
نجفی مجتهدی محمود، حمزه فرهاد، اخباری محمد. بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر مطالبات سیاسی کاربران (مطالعه مقایسه شبکه تلگرام و اینستاگرام). آمايش سیاسی فضا. 1402; 6 (1) :120-134

URL: http://psp.modares.ac.ir/article-42-68984-fa.html


1- دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی، گروه جغرافیا، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران. ، m.n.moj1402@gmail.com
2- استادیار گروه جغرافیا، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
3- دانشیار گروه جغرافیا، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
چکیده:   (392 مشاهده)
پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه بین فعالیت کاربران در شبکه­های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام و مطالبات سیاسی آنان در شهرهای تهران و قم انجام شده است و با توجه به اینکه سطح مطالبات سیاسی کاربران شبکه­های اجتماعی را در دو پایتخت سیاسی- اقتصادی و فرهنگی- مذهبی کشور مورد سنجش و بررسی قرار داده است، به‌عنوان پژوهشی نوآورانه می‌باشد.
این مطالعه با استفاده از روش ترکیبی شامل مطالعه کتابخانه­ای و پیمایش با استفاده از ابزار پرسشنامه انجام شده است. اعتبار پرسشنامه با روش اعتبار صوری و پایایی آن به وسیله آلفای کرنباخ (alpha cronbach) محاسبه شده است. جامعه آماری این پژوهش، کلیه کاربران عضو شبکه­های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام بالای 15 سال ساکن شهرهای تهران و قم می­باشند که با استفاده از فرمول نمونه­گیری کوکران 768 نفر به‌عنوان نمونه تعیین و با استفاده از نمونه­گیری خوشه­ای انتخاب شدند.
نتایج این تحقیق نشان دهنده ارتباط معناداری بین دو متغیر میزان فعالیت در شبکه­های اجتماعی و مطالبات سیاسی کاربران و میزان آماره اسپیرمن در سطح معناداری 95 درصد 0.59 می­باشد که نمایانگر رابطه مستقیم و در حد متوسط می‌باشد.
کاربران براساس خاصیت دوران مدرن دائما در حال بازاندیشی مطالبات سیاسی خود و سطح مورد انتظار آنها می­باشند و به منظور حفظ تعادل سیاسی لازم است نظام سیاسی، دائما این مطالبات را رصد نماید و پاسخ مناسبی را به آنها ارائه دهد.
 
متن کامل [PDF 805 kb]   (144 دریافت)    
نوع مقاله: توصیفی و نظرسنجی | موضوع مقاله: آمایش سیاسی فضا
دریافت: 1402/2/18 | پذیرش: 1402/10/10 | انتشار: 1402/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.