دوره 1، شماره 1 - ( 1397 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری.
2- گروه شهرسازی، دانشکده هنر و معماری. ، mrafiyan@gmail.com
چکیده:   (9203 مشاهده)
اهداف: امروزه به‌دنبال تغییر وسیع در مناسبات اقتصادی، سیاسی و غیره، ساختار فضایی شهرها به‌ویژه کلان‌شهرها در معرض تحولات سریعی قرار دارند. با توجه به تاثیرپذیری فضا از مولفه‌های ساختاری و به‌ویژه مولفه سیاست (قدرت) از یک‌سو و وجود درآمدهای نفتی و ویژگی‌های ساختاری خاص ایران از سوی دیگر، توجه به تحولات فضایی کلان‌شهرها از منظر سیاست و قدرت ضرورت می‌یابد. هدف پژوهش حاضر، بررسی الگوی تحولات فضایی کلان‌شهرهای تهران و تبریز در بستر اقتصاد نفتی ایران بود.
ابزار و روش‌ها: در این پژوهش تحلیلی- توصیفی، داده‌ها، اطلاعات و مفاهیم مورد نیاز در ارتباط با شاخص‌های تبیین‌کننده تحولات فضایی کلان‌شهرهای تهران و تبریز علاوه بر جمع‌آوری به‌صورت مستقیم با دسترسی به برخی منابع اطلاعاتی از جمله سایت بانک مرکزی و مرکز آمار نیز جمع‌آوری شد. در بخش مبانی نظری، عمده مطالعات به‌صورت کتابخانه‌ای انجام شد. برای تعیین وجود رابطه بین درآمدهای نفتی کشور و پروانه‌های ساختمانی صادرشده توسط شهرداری دو کلان‌شهر تهران و تبریز، از ضریب همبستگی پیرسون و سپس آزمون رگرسیون همزمان استفاده شد.
یافته‌ها: میزان درآمدهای نفتی با تعداد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در کلان‌شهر تبریز (5663/0=r؛ 0025/0=p) و همچنین با تعداد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در کلان‌شهر تهران (7440/0=r؛ 0005/0=pهمبستگی مستقیم داشت. میزان درآمدهای نفتی توانست 63/56% تعداد پروانه‌های ساختمانی صادرشده در کلان‌شهر تبریز و 40/74% تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در کلان‌شهر تهران را تبیین نماید.
نتیجه‌گیری: تولید، تحولات فضا و فعالیت‌های ساختمانی در کلان‌شهرهای تهران و تبریز تحت تاثیر مستقیم درآمدهای نفتی قرار دارد.
 
متن کامل [PDF 872 kb]   (1020 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: آمایش سیاسی فضا
دریافت: 1396/8/15 | پذیرش: 1396/9/10 | انتشار: 1397/8/15